Basketbal: Pezinok deviatykrát slovenským majstrom

19.05.2010 Celý región

Pezinok 19. mája (TASR) - Basketbalisti Pezinka sa stali deviatykrát v histórii slovenským majstrom.
Hráči AB Cosmetics zvíťazili v rozhodujúcom piatom finále play off na domácej palubovke nad obhajcom titulu BK SPU Nitra 71:62 a v celej sérii triumfovali 3:2. Najlepším strelcom domáceho tímu i celého zápasu bol s 15 bodmi 40-ročný veterán Andrej Lukjanec.

5. finálový zápas play off extraligy mužov:
AB Cosmetics Pezinok - BK SPU Nitra 71:62 (25:16, 18:15, 18:19, 10:12) - konečný výsledok série: 3:2
Pezinok: Lukjanec 15, Nicholson 13, Jackson 13, Mičuda 9, Kozlík 6 (Miloševič 12, Brliť 3)
Nitra: Tomek 13, Scott 9, Hill 9, Novák 6, Lehman 4 (Votroubek 11, Crawford 6, Pohánka 4)
TH: 18/13 - / 20/16
fauly: 17 - 20
trojky: 8 - 6
rozhodovali: Lukáč, Zubák a Ženiš
1000 divákov

Pezinčania začali v beznádejne vypredanej hale aktívnejšie. Skvele bránili, Kozlíkovi vychádzala streľba spoza trojkového oblúka a v 9. minúte už viedli rozdielom štrnástich bodov (25:11). Nitranom sa po ďalekonosnej strele Scotta z polovice ihriska v záverečnej sekunde podarilo znížiť manko na deväť bodov. V druhej štvrtine Pezinčania aj vďaka presnej ruke Lukjanca držali hostí na dištanc a do kabín odchádzali s 12-bodovým náskokom 43:31. V tretej štvrtine Nitrania zlepšili doskakovanie pod oboma košmi, rozstrieľal sa trojkár Votroubek a v 30. minúte prehrávali už iba o sedem bodov. Po dvoch chybách pri rozohrávke však umožnili Pezinčanom pred záverečnou desaťminútovkou opäť odskočiť na rozdiel 11 bodov. Domáci na rozdiel od vlaňajška už v záverečnom dejstve dobre rozohratý zápas z rúk nepustili, hoci Nitrania v závere znížili na rozdiel piatich bodov a po záverečnom klaksóne mohli vypuknúť pezinské oslavy.

František Rón, tréner Pezinka: "Už podľa výsledku zápasu je jasné, že o našom víťazstve rozhodla dobrá obrana. Nastúpili sme s veľkou energiou a som rád, že to vydržalo 40 minút. Vinou menšej rotácie hráčov náš útok v druhom polčase trochu pokrivkával, mali sme zlé strelecké pozície, ale chlapci sa neštetrili na obrannej polovici a tým sme to vyhrali. "
Ľubomír Urban, tréner Nitry: "Domáci nastúpili do play off z veľmi výhodnej prvej pozície. Predpokladal som, že v tomto roku to zaváži a potvrdilo sa to. V každom zápase v Pezinku sme ťahali za kratší koniec. Domáci si aktivitou v obrane a úspešnou streľbou v prvom polčase na úrovni 56 percent vypracovali rozhodujúci náskok. "